Biblioteka WSSMiKS w Chełmie funkcjonuje od 2004 roku i pełni rolę ważnego centrum informacji.
Zbiory biblioteki to przede wszystkim księgozbiór główny, który liczy obecnie 5700 woluminów. Są to głównie pozycje naukowe z zakresu politologii, stosunków międzynarodowych, prawa, historii, zarządzania i organizacji, polityki Unii Europejskiej, ekonomii, gospodarki. W bibliotece znajdują się również pozycje z zakresu filozofii, psychologii i socjologii. Znaczną cześć księgozbioru stanowią prace na temat bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Uzupełnieniem księgozbioru są czasopisma specjalistyczne (112 tytułów) oraz dokumenty audiowizualne.
W bibliotece znajduje się również dobrze wyposażony księgozbiór podręczny, zawierający między innymi encyklopedie, słowniki, leksykony, poradniki, przewodniki, atlasy oraz albumy.
Warsztat informacyjny biblioteki stanowią: tablica UKD, katalog alfabetyczny i rzeczowy, prowadzony zarówno metodą kartkową jak i komputerową oraz katalog artykułów z prasy specjalistycznej.
W czytelni znajdują się komputery z dostępem do Internetu (istnieje możliwość korzystania z Internetu bezprzewodowego), w którym studenci mogą przeglądać katalogi zarówno naszej biblioteki, jak i innych bibliotek w Chełmie. Czytelnia uczelni jest równocześnie prężnie działającym Multimedialnym Centrum Informacji, które służy studentom uczącym się zarówno na kierunkach dziennych, jak i zaocznych.
Dostęp do Internetu, zróżnicowane zbiory zarówno w wersji tradycyjnej i elektronicznej, nowoczesny sprzęt techniczny umożliwiają szybkie skorzystanie z informacji zapisanej na różnego typu nośnikach.
Zbiory biblioteki są systematycznie uzupełniane o nowe pozycje książkowe, zgodnie z zapotrzebowaniem i zainteresowaniem studentów oraz pracowników uczelni.
Biblioteka czynna jest od wtorku do soboty w dogodnych godzinach, tak, aby wszyscy mogli z niej korzystać. Jest wyjątkowo przyjazna dla studentów oraz pracowników uczelni.
REGULAMIN BIBLIOTEKI WYŻSZEJ SZKOŁY STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ W CHEŁMIE
Postanowienia ogólne
- 1
Zbiory biblioteczne udostępniane są w Czytelni Biblioteki oraz w Wypożyczalni.
- 2
Do korzystania ze zbiorów Biblioteki upoważnieni są nauczyciele akademiccy, pracownicy oraz studenci Uczelni zwani dalej „Czytelnikami”.
- 3
Dokumentem upoważniającym wyżej wymienione osoby do korzystania ze zbiorów Biblioteki jest ważna legitymacja studencka.
- 4
Nadzór zwierzchni nad Biblioteką sprawuje Rektor Uczelni.
Zasady korzystania ze zbiorów
- 5
Przysposobienie biblioteczne odbywa się w drodze indywidualnego instruktażu w Bibliotece Uczelni.
- 6
Zapisu do Biblioteki dokonuje się na podstawie indeksu z wpisem na bieżący rok akademicki.
- 7
Użytkownik wypełnia druk oświadczenia zobowiązujący do przestrzegania regulaminu.
- 8
Nie wypożycza się:
a) zbiorów z czytelni;
b) czasopism;
- 9
Maksymalna ilość wypożyczonych książek wynosi:
a) dla studentów – 5 woluminów;
b) dla pracowników – 8 woluminów.
- 10
Książki wypożycza się:
a) studentom – na 30 dni;
b) pracownikom – na 6 miesięcy.
- 11
Istnieje możliwość jednorazowej prolongaty na dalsze 30 dni lub 6 miesięcy.
- 12
W przypadku wydawnictw na które istnieje zwiększone zapotrzebowanie Biblioteka zastrzega sobie możliwość skrócenia terminu wypożyczenia.
- 13
Użytkowników czytelni obowiązuje:
a) zachowanie ciszy i porządku;
b) zakaz używania telefonów komórkowych;
c) zakaz wnoszenia napojów i spożywania posiłków.
- 14
W czytelni można skorzystać z katalogów komputerowych oraz z internetu.
- 15
Użytkownicy mogą - za zgodą bibliotekarza - wynosić poza Bibliotekę zbiory z Czytelni w celu skserowania, pozostawiając w zastaw legitymację studencką lub dowód osobisty.
Sankcje karne
- 16
Nieprzestrzeganie Regulaminu Biblioteki stanowi podstawę do zastosowania sankcji karnych.
- 17
Za niedotrzymanie terminu zwrotu wypożyczonych materiałów użytkownik ponosi karę pieniężną w wysokości 0,50 zł za każdy dzień zwłoki.
- 18
- Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania i ochrony zbiorów bibliotecznych, w szczególności do ich zabezpieczenia przed utratą oraz wszelkimi uszkodzeniami i zniszczeniem.
2. Czytelnik zobowiązany jest zgłosić dyżurującemu bibliotekarzowi zauważone uszkodzenia wypożyczanej pozycji księgozbioru.
3. W przypadku zagubienia lub zniszczenia książki użytkownik ma obowiązek:
- zakupić do Biblioteki Uczelnianej WSSMiKS pozycję księgozbioru zagubioną lub zniszczoną tego samego autora, tytułu lecz najnowszego wydania
- lub jeżeli zakup tej pozycji nie jest aktualnie możliwy, wykonać lub zapłacić za wykonanie kserokopii zagubionej lub zniszczonej pozycji księgozbioru wraz z kosztami oprawy lub
- zapłacić koszty naprawy przez introligatora zniszczonej pozycji księgozbioru lub
- dostarczyć inną pozycję księgozbioru, zaakceptowaną przez Kierownika Biblioteki Uczelnianej WSSMiKS w Chełmie.
- O formie naprawienia szkody decyduje Kierownik Biblioteki Uczelnianej WSSMiKS w Chełmie
5. Niezależnie od dokonanego sposobu uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki, w przypadku odnalezienia zagubionej pozycji użytkownik nie nabiera prawa własności do niej.
Postanowienia końcowe
- 19
Studenci Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej kończący naukę oraz pracownicy odchodzący z Uczelni zobowiązani są do przedłożenia w Bibliotece karty obiegowej, w celu potwierdzenia uregulowania wszelkich zobowiązań wobec Biblioteki.
- 20
Wymóg uregulowania zobowiązań wobec Biblioteki dotyczy także pracowników udających się na urlopy długoterminowe (wychowawcze itp.).
- 21
- Użytkowników Biblioteki obowiązuje znajomość Regulaminu i stosowanie się do jego postanowień.
2. Naruszenie przez Czytelnika zasad postępowania wynikających z niniejszego Regulaminu, stanowi podstawę do zawieszenia w prawie korzystania ze zbiorów Biblioteki Uczelnianej WSSMiKS w Chełmie.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 października 2013 r.
[iva_bhrs name=”biblioteka”]