Bezpieczeństwo narodowe
Bezpieczeństwo narodowe
Celem studiów jest kształtowanie wiedzy studentów w zakresie umiejętności i kompetencji w obszarze ochrony ludności, obrony cywilnej, reagowania kryzysowego, jak również kształtowanie zdolności zarządzania w przypadku wystąpienia stanów zagrożeń na różnych poziomach. Studia dają możliwość pozyskania rozległej wiedzy i umiejętności w zakresie zarządzania zespołami ludzkimi i procesami decyzyjnymi w różnych organizacjach – w tym w administracji i w biznesie – w szczególności zaś umiejętności tzw. zarządzania kryzysowego.
Studia mają charakter interdyscyplinarny i przygotowują do podjęcia zadań w przyszłej pracy zawodowej w służbach mundurowych, administracji publicznej i innych jednostkach działających na rzecz bezpieczeństwa. Poszerzają zakres wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych i kompetencji związanych ze współczesnym bezpieczeństwem państwa i jego organów, bezpieczeństwem międzynarodowym, zwalczaniem terroryzmu oraz zarządzaniem kryzysowym. Po uzyskaniu niezbędnej, ogólnej wiedzy w powyższych zakresach studenci w ramach specjalności koncentrują się na wybranym aspekcie bezpieczeństwa narodowego, kierując się zainteresowaniami i planami rozwoju kariery zawodowej.
W ramach kształcenia na studiach I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe student ma do wyboru specjalności:
Zarządzanie bezpieczeństwem publicznym
Specjalność skierowana do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji, a także osób przygotowujących się do podjęcia służby lub pracy w tej formacji.
Zarządzanie obronnością państwa
Specjalność skierowana do żołnierzy i pracowników cywilnych Sił Zbrojnych RP, a także do kandydatów do służby lub pracy w tej formacji.
Zarządzanie jednostkami penitencjarnymi
Specjalność skierowana do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej, a także do kandydatów do służby lub pracy w tej formacji.
Zarządzanie i operowanie systemami bezzałogowymi
Specjalność dla osób przygotowujących się do pracy z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (UAVO). Pozwala na komfortowe uzyskanie wyższego wykształcenia, a jednocześnie państwowej licencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla operatora dronów w zasięgu wzroku (VLOS) i poza zasięgiem wzroku (BVLOS).
Zarządzanie bezpieczeństwem transportu
Specjalność skierowana do osób zajmujących się szeroko pojętą logistyką, a także wiążących swą pracę zawodową z obsługą pojazdów mechanicznych – także w służbach i wojsku. Absolwent posiada wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie diagnozy zagrożeń dla bezpieczeństwa transportu drogowego, lotniczego, szynowego i wodnego w kontekście wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Przedmioty kształcenia ogólnego i kierunkowe wykładane na kierunku bezpieczeństwo narodowe I stopnia to m.in wykłady, ćwiczenia i konwersatoria:
– Ochrona własności intelektualnej
– Wybrane problemy bezpieczeństwa współczesnego świata
– System polityczny RP
– Administracja publiczna
– Podstawy wiedzy o państwie i prawie
– Historia Polski i powszechna po 1914 roku
– Prawne podstawy bezpieczeństwa narodowego RP
– Rozpoznawanie i zwalczanie współczesnego terroryzmu
– Straże lokalne i sektorowe w systemie bezpieczeństwa
– Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej
– Bezpieczeństwo publiczne i ochrona infrastruktury krytycznej państwa
– Polityka i strategia oraz system bezpieczeństwa narodowego RP
– Policja w systemie bezpieczeństwa RP
– Służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa
– Służby pożarnicze w systemie bezpieczeństwa państwa
– Zintegrowane zarządzanie granicami RP
– Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych
– Zarządzanie i dowodzenie w organizacjach zhierarchizowanych
– Metodyka przygotowania pracy dyplomowej
– Dyplomacja wojskowa i protokół dyplomatyczny
– Przestępczość i patologie społeczne w Polsce-zwalczanie i profilaktyka
Pracę dyplomową studenci przygotowują pod kierunkiem wybranego promotora w czasie seminarium dyplomowego.
W zależności od wybranej specjalności realizowane są przedmioty specjalnościowe kształtujące kompetencje specjalistyczne z wybranego zakresu.
Studenci mogą uczestniczyć w wykładach otwartych, które organizuje uczelnia. Są one dostępne na stronie WSSMiKS w zakładce Otwarte Seminaria.
Prowadzą je naukowcy i praktycy z Polski oraz zagranicy w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim, co jest dodatkową możliwością kształcenia komunikacji i uczenia się terminologii zawodowej w tych językach. Elementem studiów są praktyki zawodowe kształcące umiejętności praktyczne i często pozwalające uzyskać pracę lub awansować po ukończeniu studiów.
Uczelnia otrzymała Kartę Erasmus+, co daje dodatkowe możliwości uczestniczenia w międzynarodowej wymianie akademickiej.
Funkcje kursu
- Wykłady 0
- Quizy 0
- Poziom umiejętności Licencjat
- Studenci 0
- Oceny Tak